Domy drewniane szkieletowe – czy sprawdzą się na działce nad morzem?

0
1895
domy drewniane szeregowe energooszczedne pasywne domy gora 7 1
domy drewniane szeregowe energooszczedne pasywne domy gora 7 1

Domy szkieletowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, a nowoczesne technologie stosowane przy ich budowie sprawiają, że  są to naprawdę solidne konstrukcje, nie ustępujące w niczym domom murowanym.

Domy drewniane szkieletowe nad morzem


Jeśli zlecimy wzniesienie domu drewnianego doświadczonej ekipie, możemy mieć gwarancję, że  spędzimy w nim spokojnie całe życie, a z dużym prawdopodobieństwem skorzystają z niego kolejne pokolenia.

Osoby, które decydują się na zakup domu szkieletowego, często pytają jednak czy taka konstrukcja sprawdzi się w  nieco trudniejszych warunkach – np. na działce nadmorskiej.  Chodzi głównie o dość silne wiatry i wilgotność- w najgorszym wypadku – powódź.

Otóż, domy szkieletowe raczej nie obronią się przed porywającym wszystko tornado, które osiąga prędkość 500 km/h, natomiast  świetnie poradzą sobie z silnym wiatrem, który występuje w naszym klimacie. Elastyczność konstrukcji drewnianej sprawia, że dom nie jest dla wiatru przeszkodą, ale odbiera część jego siły, amortyzując ją.

Mocne findamenty


Aby dom drewniany był bezpieczny podczas silnych wiatrów osiągających ok. 110 km/h musi być jednak mocno przymocowany do fundamentów. Elementy takie jak śruby, łączniki, więźba dachowa – wszystko musi być najwyższej jakości i solidnie wykonane. Elementy konstrukcyjne  powinny być przymocowane do fundamentów przy pomocy zabetonowanych kotew.

Okna klasy P2/P4


Bardzo istotną kwestią są także okna. Najlepiej jakby były to antywłamaniowe okna klasy P2 lub P4, które nie pękną pod wpływem uderzenia podmuchu wiatru. Masy powietrza, które dostaną się do wnętrza przez wybitą szybę, potrafią wytworzyć takie ciśnienie, które nie tylko zdemoluje wnętrze, ale naruszy  nawet elementy konstrukcyjne.

Osuszanie po powodzi


Jeśli chodzi o ryzyko zalania – jeśli jest ono niewielkie i woda nie stoi zbyt długo, dom szkieletowy można osuszyć i odrestaurować. Czasami wymagać to może rozebrania ścian, ale konstrukcja szkieletowa umożliwia taki „zabieg”. Trzeba wtedy osuszyć belki i wypełnić je na nowo.

Podsumowując, domy drewniane szkieletowe mogą zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo- nawet  w zetknięciu z żywiołami. Warunkiem jest jednak dobrze przemyślany projekt, najwyższej jakości materiały i profesjonalne wykonanie. Przy takich warunkach ryzyko zagrożeń można zmniejszyć prawie do zera.

 Interesują Cię drewniane domy szkieletowe? Poznaj firmę Omega Home <TUTAJ>.