Historia sznurowadeł

Sznurówki bez wiązania elastyczne sznurowadła Hickies 6

Sznurówki to tak oczywisty element obuwia, że mało kto zwraca na niego uwagę. Raczej nie zastanawiamy się też co by było gdyby nikt nie wpadł na pomysł wygodnego wiązania butów. Poza kwestią funkcjonalną – buty spadałyby nam z nóg, pozostaje też aspekt estetyki- obuwie wyglądałoby mniej ciekawie.

Sznurówki bez wiązania elastyczne sznurowadła Hickies

Obecnie dzięki różnej kolorystyce oraz wielu metodom wiązania, możemy wyczarować różne style – sportowy, elegancki, codzienny i nadać starym butom całkiem nowego charakteru.

Elastyczne sznurowadła Hickies

Być może nie każdy ma świadomość, że historia sznurowadeł sięga aż 2000 roku p.n.e.! Właśnie wtedy w starożytnej Mezopotamii do wiązania skórzanych sandałów zaczęto stosować specjalne rzemienie wykonane z surowej skóry. Taki sam rodzaj wiązania przejęli starożytni Grecy, Etruskowie i Rzymianie.

Sznurówki bez wiązania elastyczne sznurowadła Hickies (2)
Gumowe sznurówki do butów sportowych

Na przestrzeni lat, swego rodzaju moda rozpowszechniła się na zachodzie Europy – m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie dodatkowo sznurowane sandały ozdabiano kamieniami szlachetnymi. Podobny trend panował  w średniowieczu. W epoce elżbietańskiej, szewcy także  tworzyli buty wiązane rzemykami i bogato je zdobili.

Sznurowadła Hickies

Sznurowadła takie jakie znamy dziś zostały wynalezione nieco później, bo dopiero w 1790 roku. Razem z rewolucją przemysłową w Anglii w butach pojawiły się metalowe otwory, przez które przewlekano sznurówki.

Sylikonowe sznurówki Hickies

Podczas wojny secesyjnej od 1861 roku  sznurowadła zaczęto produkować masowo w Nowej Anglii i USA.  Najwięcej takich fabryk powstało w hrabstwach Massachutsetts i New Hampshire. Ciekawostką jest fakt, że niektóre z tych firm działają po dziś dzień!

Gumowe sznurówki sportowe Hickies

Wydawać by się mogło, że sznurówki to wynalazek tak dobry, że nie wymaga ulepszeń.  Rzeczywiście przez wiele lat tak było. Obecnie jednak klienci mają coraz większe wymagania, stawiają na wygodę i niepowtarzalny design, dlatego nawet sznurowadła doczekały się prawdziwej rewolucji!

Sznurówki bez wiązania elastyczne sznurowadła Hickies (2)
Sylikonowe sznurowadła do butów sportowych

Od niedawna osoby chcące połączyć estetykę i funkcjonalność mogą kupić sznurowadła silikonowe.  Nie wymagają one wiązania – wystarczy je raz założyć i nie trzeba ich poprawiać, rozpinać i ponownie zakładać.

Elastyczne sznurowadła gumowe sznurówki

Silikonowe sznurowadła szczególną popularnością cieszą się wśród osób aktywnych – np. biegaczy. Są ona bardzo wygodne, dzięki elastyczności dostosowują się do ruchu i kształtu stopy, nie powodując ucisku.

Elastyczne sznurowadła

Z tego typu rozwiązania będą zadowolone również dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie wiązać butów, a także osoby starsze, którym może sprawiać to problem. Sznurowadła silikonowe poza funkcjonalnością wyróżnia ciekawy design, który całkowicie może odmienić wygląd butów.

Gumowe sznurówki

Szeroka gama kolorystyczna, modele z kryształkami Swarovskiego, różne  sposoby zapinania – wszystko to pozwala stworzyć nam swój niepowtarzalny styl.

Elastyczne sznurówki Hickies sylikonowe sznurowadła
Sznurowadła bez wiązania Hickies elastyczne sznurówki

Jak widać nawet idealne rozwiązania da się ulepszyć. Wszystkich, którzy lubią tego typu nowinki, zachęcamy do wypróbowania silikonowych sznurowadeł. Z pewnością będziecie mile zaskoczeni.