Dzieciństwo to nie tylko beztroska. Czyli o trudach bycia dzieckiem

0
610
leczenie stresu u dzieci, terapie access bars natural-flow
leczenie stresu u dzieci, terapie access bars natural-flow


Dzieciństwo kojarzy się nam z beztroską. Dziś poza nią towarzyszy mu jednak coraz więcej stresów, wyzwań i obowiązków.

Współczesna rzeczywistość pędzi coraz szybciej, a wraz z nią nabiera tempa życie dziecka. Przytłoczone ogromem zadań ma ono coraz mniej czasu na zabawę, poszukiwanie pasji, rozwijanie talentów. Jak to wygląda w jego oczach? Spróbujmy przeżyć dzień z dziecięcej perspektywy!

Z perspektywy dziecka

Zaczyna się pobudką — najczęściej w stresie i zbyt wcześnie, bo w pośpiechu trzeba zdążyć do szkoły. Tam czekają już zadania, sprawdziany i ciągłe nadganianie materiału. Po lekcjach zostają jeszcze zajęcia dodatkowe, żeby nareszcie nadrobić dwa lata pandemicznego „nicnierobienia”. A gdy udaje się dotrzeć do domu, spada lawina kolejnych obowiązków: prace domowe, nauka, sprzątanie. 

Czas wolny kurczy się niemiłosiernie. O spacerze i szaleństwie na świeżym powietrzu nie ma mowy — te aktywności zastępuje odpoczynek przed ekranem komputera lub telefonu. W wirtualnej rzeczywistości można „spotkać się” z rówieśnikami, na chwilę zapomnieć o stresie, doświadczyć nieco beztroski. Niestety często płaci się za to krytyką i narzekaniem rodziców. Choć oni też spędzają długie godziny z nosem w smartfonie.

Od natłoku obowiązków trudno się zasypia. W głowie plątają się wiadomości zdobyte na lekcji. A ciało przeszywa niepokój, że w całodniowej gonitwie umknęło coś ważnego. Przez to trudno następnego dnia skoncentrować się na zajęciach — odpowiadać na pytania nauczyciela, nie ulegać niepewności, nie poddawać się lękowi przed oceną, krytyką, wstydem.

Na przerwach między lekcjami nie słychać już gwaru rozmów, bo wszyscy wymieniają się wiadomościami przez komunikatory. Niełatwo w ten sposób nawiązać prawdziwe relacje. Niewiele sytuacji przynosi radość, a życie coraz mniej przypomina beztroskę, której stale zazdroszczą dorośli. 

Z perspektywy rodzica

Rodzicom — przytłoczonym domowymi i zawodowymi obowiązkami — często brakuje uważności na to, co dzieje się z dzieckiem. Nie widzą, że jest nadmiernie obciążone. Nie zauważają jego zmęczenia, niewyspania się, smutku na twarzy. Gdy żali się, że czuje się zestresowane i ma problemy ze snem, są zaskoczeni. Wpadają w bezsilność, zagubienie, niepewność — nikt przecież nie nauczył ich, jak radzić sobie z takimi trudnościami. 

A co do tego, że pomocy udzielić trzeba, nie ma wątpliwości. Obecnie każde dziecko w różnym stopniu potrzebuje uwolnić stres i napięcie. Dobrze, jeśli ma przy sobie kogoś, kto go wysłucha, wskaże możliwości, pomoże odkryć talenty. Dziś rzadko właściwie pielęgnuje się mocne strony, a ich świadomość i rozwój są niezbędne w procesie odkrywania siebie oraz budowania własnej tożsamości. Warto stworzyć ku temu odpowiednie warunki, nie ignorując przy tym potrzeb dziecka.

Jak pomóc dziecku? Access Bars 

Wielu rodzicom jedynym rozwiązaniem może wydawać się psychoterapia. Bywa jednak, że spotkanie z psychologiem staje się kolejnym źródłem stresu, a dziecku trudno otworzyć się przed obcą osobą. Okazuje się to tylko stratą czasu i pieniędzy.

Na szczęście skutecznych form wsparcia jest więcej. W sytuacji stresu i obniżonego nastroju z pomocą przychodzą metody pracy z ciałem. Dziecko nie musi w tym czasie rozmawiać. Po prostu leży od 15 do 30 minut w zależności od wieku i poddaje się relaksowi. Tyle w ciągu dnia wystarczy, aby nabrać bardziej pozytywnego podejścia do życia i wzmocnić odporność na szkolną presję.

Z sesji Access Bars dla dzieci można skorzystać w Natural Flow w Gdańsku. Jeśli jednak w napiętym grafiku trudno znaleźć czas na regularne dojazdy, warto wziąć udział w certyfikowanym szkoleniu pod okiem Mai Lesińskiej. Metody są bardzo proste — wystarczy zaledwie jeden dzień na ich opanowanie. Później można samodzielnie pomagać dziecku zawsze, gdy tego potrzebuje. 

Czy możesz sobie wyobrazić, jak zmieniłoby się wasze życie, gdybyś mógł regularnie i efektywnie poprawiać samopoczucie twojej ukochanej pociechy? Z pewnością nabierzesz dzięki temu głębokiej świadomości niezależności i sprawczości. A twoje dziecko zyska radość, spokój i ukojenie na co dzień.

Więcej informacji: Access Bars Maja Ławicka

Polecane: Znajdź siebie, pokochaj siebie… Poznaj moc natury z Natural Flow