Winnica Nawrot. Z pasji do wina

winnica nawrot mechelinki 6

Winnica Nawrot pachnie morzem i smakuje winem. Znajduje się w niedużych Mechelinkach, na klifie z widokiem na Zatokę Gdańską. Powstała z pasji jej właściciela Krzysztofa Nawrot – znawcy i konesera wina. To właśnie dzięki zamiłowaniu do tego trunku i jego historii udało mu się stworzyć wyjątkowe, dopracowane do najdrobniejszych szczegółów miejsce z pensjonatem, restauracją, salą weselną, ciekawym Muzeum Wina oraz piwniczką po brzegi wypełnioną butelkami z winem.

WINNICA NAWROT MECHELINKI

W Polsce nie ma kultury winiarskiej. A może tylko tak nam się wydaje? Krzysztof Nawrot przekonuje, że zamiłowanie do wina nie jest Polakom obce. W stworzonym przez siebie muzeum odkrywa związki naszych wielkich rodaków z tradycją winiarską oraz ukazuje jej dzieje w Polsce i na świecie. Przyznaje, że sam chciałby mieć wkład w jej rozwój. Zaraża więc pasją do wina, serwując swoim gościom najlepsze trunki wyprodukowane ze starannie wyselekcjonowanych szczepów winorośli.

Miejsce inspirowane winem

Do Mechelinek przywiodła Krzysztofa Nawrot natura badacza. Pewnego dnia znalazł w starej księdze informację, że na przełomie XII i XIII w. Cystersi prowadzili winnice na terenie Oksywia. Postanowił podążyć ich śladem. Poszedł jednak o jeden krok dalej. Stworzył nie tyle winnicę, co miejsce wypoczynku dla każdego, którego atmosferę budują wino i związana z nim tradycja.

Zamiłowanie do tego trunku przenika niemal każdy kąt pensjonatu. Jest widoczne już u wjazdu, gdzie gości witają ogromnych rozmiarów kufy na wino, pochodzące z poniemieckiej gorzelni Hch. Raetsch A.G i prasa winiarska z XIX w. Mniejsze beczki tworzą bar restauracji. Z ich części jest wykonana także półka na wina. Dekorację dopełniają drewniane tabliczki z nazwami najpopularniejszych winiarni i butelki z alkoholem. To łączy się z marynistycznymi akcentami, nawiązującymi do wyjątkowego położenia winnicy na mechelińskim klifie. Znajduje się tam m.in. 24 000-litrowe akwarium z rozbitą łódką i wiele innych rybackich motywów, przedstawiających polskie ryby śródlądowe.

RESTAURACJA WINNICA NAWROT MECHELINKI

O tym, co w winiarskiej historii piszczy

Wiedza Krzysztofa Nawrot na temat tradycji winiarskiej – jest on m.in. współautorem opasłej publikacji o zielonogórskich winnicach – popchnęła go do ukazania wina z nieznanej powszechnie, a przez to szalenie interesującej perspektywy. W jedynym w Polsce prywatnym Muzeum Wina odkrywa to, co stoi za jego smakiem, produkcją, dziejami. Wizyta w tym miejscu już od pierwszych chwil zamienia się w fascynującą podróż do rejonów historii, o których milczą podręczniki. Wśród starych książek, czasopism i obrazów związanych z tradycją winiarską można znaleźć sporo ciekawych przedmiotów. Szczególne wrażenie robi jedna z 72 certyfikowanych butelek z kalifornijskiej winiarni Warrena Winiarskiego SLWC. Cennym eksponatem jest także XIX-wieczna rzeźba Emila Edmunda Peynota przedstawiającą winiarza i winiarkę z Szampanii. Jakie opowieści się za nimi kryją? Właściciel z entuzjazmem uchyli rąbka tajemnicy i zaspokoi apetyt na więcej informacji kilkoma winiarskimi ciekawostkami. Historiom doda uroku klimatyczne wnętrze z cegły, światło rzucane na eksponaty i smak polskiego wina. W muzeum poza zwiedzaniem odbywają się bowiem także degustacje, które dodają smaczku wycieczkom zorganizowanym, pobytom z przyjaciółmi czy spotkaniom firmowym.

MUZEUM WINA WINNICA NAWROT MECHELINKI

Najlepsze wino z Zielonej Góry

Niemiecki poeta Wolfgang Goethe powiedział, że „życie jest za krótkie, żeby pić kiepskie wino”. Krzysztof Nawrot wziął sobie jego słowa do serca, jak mantra pojawiają się one w kilku punktach ośrodka. Podaje gościom trunek nie byle jaki, bo pochodzący wprost z Zielonej Góry – zagłębia polskiego winiarstwa. To tam powstaje wino, które podbija zagraniczne rynki i zdobywa nagrody za wysoką jakość. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że nigdzie nie będzie ono smakowało tak dobrze jak w Winnicy Nawrot. Czy to kwestia piwnic, w których leżakuje? A może miejsca, w jakim się je pije? Jego smakiem można się cieszyć w eleganckiej restauracji lub na tarasie przy zachodzie słońca. Doskonale komponuje się z potrawami z menu.

Pobyt z winem w tle

Andre L. Simon, francuski smakosz win, stwierdził kiedyś, że „Wino czyni każdy posiłek uroczystością, każdy stół wspanialszym, każdy dzień bardziej udanym.” W Winnicy Nawrot nie powinno go zatem zabraknąć podczas romantycznego pobytu we dwoje, zabawy weselnej, rodzinnego przyjęcia. Lampka wina okaże się także doskonałym zwieńczeniem relaksu na plaży, długich spacerów po mechelińskich łąkach czy zwiedzania okolicznych miast. Niedaleko stamtąd do Gdyni, Gdańska, Sopotu. By doświadczyć tego wszystkiego, warto się tam zatrzymać na dłużej. Do dyspozycji jest kilkanaście elegancko urządzonych pokoi w dobrym standardzie.

PENSJONAT WINNICA NAWROT MECHELINKI

Winnica Nawrot zachwyca koneserów wina i przekonuje do tego trunku tych, którzy dotąd nie uważali się za jego smakoszy. W miejscu, które tak bardzo nasycone jest winem, jego smakiem, zapachem, historią, trudno sobie bowiem odmówić łyka tego napoju. A zatem Na zdrowie!