Na czym polega zjawisko smogu i jak możemy się przed nim zabezpieczać?

0
638
maska antysmogowa respro 1
maska antysmogowa respro 1

Niestety wg aktualnych danych Polska stanowi czarny punkt na mapie Unii Europejskiej pod względem najbardziej zanieczyszczonego powietrza. Ostatnie lata to coraz więcej informacji w mediach na temat smogu – szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. Mimo prowadzonych kampanii wiedza na temat tego zjawiska wciąż jest niewystarczająca – wiele osób nie łączy swoich nawyków z zanieczyszczaniem powietrza, nie zważając np. na używany materiał opałowy.

Czym zatem jest smog?

smog jak walczyć

Jest to zjawisko pogodowe, które pojawia się gdy mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem, brakiem wiatru oraz dużym zanieczyszczeniem powietrza.

Smog zawiera w sobie bardzo szkodliwe substancje – m.in. rakotwórczy benzopiren oraz pyły zawieszone PM10 i PM2,5.

Główna przyczyna zanieczyszczonego powietrza w Polsce to wciąż używane piece, w których zamiast odpowiedniego materiału, spalane są śmieci takie jak lakierowane drewno, opakowania z tworzyw sztucznych i węgiel.

Dodatkowo zjawisko smogu nasilają spaliny generowane przez fabryki i samochody.

Smog, oprócz tego, że go widzimy i czujemy, niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Coraz więcej osób zamieszkujących duże miasta ma objawy takie jak kaszel, ból gardła, duszności – a to tylko wierzchołek góry lodowej.

Z powodu powtarzających się ostrych epizodów smogowych osłabia się nasz układ odpornościowy, pojawiają się alergie o coraz bardziej nasilonych objawach, wiele osób ma problemy z układem krążenia i drastycznie wzrasta liczba chorób nowotworowych.

Zanieczyszczone powietrze może być szczególnie groźne dla kobiet w ciąży i osób starszych, dlatego te grupy osób powinny bezwzględnie chronić się przed skutkami smogu.

Maski antysmogowe

W chwili obecnej najskuteczniejszą formą ochrony są specjalistyczne maski antysmogowe.

Ważne jednak, aby kupować je w sprawdzonych punktach, tam gdzie produkt spełnia unijne wymogi, posiada certyfikaty i jest bezpieczny.

Najważniejszym elementem na jaki należy zwrócić uwagę przy zakupie jest rodzaj filtra. Powinien być to filtr węglowy lub HEPA albo połączenie obu. Oprócz tego, maska musi szczelnie zakrywać nos, usta i brodę – od tego zależy jej skuteczność.

maski-antysmogowe-na-rower-przeciwsmogowe-respro
Maski antysmogowe na rower Respro

Istotny jest też opór oddechowy – szczególnie powinny na to zwrócić uwagę osoby zamierzające uprawiać sport w maseczce antysmogowej.

Nie każdy wie, że ze względu na gęstą i szczelną warstwę filtrującą, w masce może nam się trochę ciężej oddychać. Warto mieć tego świadomość przed zakupem i dowiedzieć się od sprzedawcy, która maska antysmogowa będzie miała najmniejszy opór powietrza.

Maseczki do do joggingu czy jazdy na rowerze powinny być też wyposażone w zawór wydechowy, którego celem jest zmniejszenie ilości wilgoci wewnątrz i ułatwienie wydychania powietrza.