Maska treningowa – jak działa i kiedy warto jej używać?

0
1132
maski treningowe wydolnosciowe training mask
maski treningowe wydolnosciowe training mask

Maska treningowa – działanie

Maska wydolnościowa to w ostatnim czasie gadżet bardzo popularny wśród sportowców. Wykorzystywana jest głównie podczas treningów wytrzymałościowych, a jej działanie polega na  imitowaniu warunków treningowych, w których mamy ograniczoną ilość tlenu – tak jak w górach.

Kiedy używamy takiej maski, organizm zaczyna adaptować się do panujących warunków, a układ krwionośny próbuje musi poradzić sobie z wszelkimi trudnościami.

maska treningowa training mask

Jak dokładnie działa maska treningowa?

Mechanizm jest dość prosty. Jej konstrukcja zakrywa szczelnie nos i usta przez co blokuje dostęp powietrza z zewnątrz. Można je pozyskać tylko przez specjalne otwory, w których z kolei znajdują się  blokady zasłonowe regulujące wentylację.

Co to oznacza w praktyce?

Przez manipulowanie dostępnością tlenu wywieramy wpływ na obciążenia treningowe.

Mówiąc dokładniej, maska dzięki stymulowaniu oporu płucnego wywołuje zmiany składu chemicznego krwi. Wzrasta wtedy poziom czerwonych krwinek oraz  regulowany jest rozwój naczyń włosowatych. Wszystko to wpływa na transport krwi w organizmie oraz ogólną wydolność.

Maska treningowa – dla kogo?

maski treningowe training mask

Maski wydolnościowe polecane są szczególnie osobom trenującym sporty walki, gdzie duży wysiłek fizyczny połączony jest z wysiłkiem wydolnościowym i mentalnym.

Takie rozwiązanie sprawdzi się także wśród biegaczy i piłkarzy.  Maska odwzorowuje warunki fizjologiczne występujące po dłuższym zmęczeniu. Dzięki temu zawodnicy mogą ćwiczyć swoją wytrzymałość, która będzie przydatna np. w końcówce meczu, gdzie mimo braku sił trzeba koncentrować się na grze.

maska treningowa do cwiczen training mask

Maski treningowe wykorzystywane są również w czasie rehabilitacji mięśni oddechowych. Z takich metod korzystają pacjenci po paraliżach, u których mięśnie oddechowe uległy osłabieniu.

Na koniec warto pamiętać, że kupując maskę treningową najlepiej wybrać produkt sprawdzonej marki. W Internecie bez problemu znajdziemy recenzje, rankingi i opinie użytkowników. Ważne żeby nie  kierować się przy wyborze niską ceną, bo kupując tanie podróbki możemy za to później zapłacić zdrowiem.