Maski antysmogowe a Karonawirus

0
812
Maska antysmogowa Respro

Od kilku miesięcy noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych stało się obowiązkiem.  Dzięki temu i zachowaniu bezpiecznej odległości, rozprzestrzenianie koronawirusa jest ograniczone.

Wielu z nas używa jednorazowych maseczek, co oczywiście daje pewnego rodzaju ochronę, ale generuje ogromną ilość odpadów. Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku z kolei, przy częstym praniu szybko się niszczą, a poza tym nie wszystkie wykonane są w odpowiedniego materiału, co może zagrażać zdrowiu. W związku z tym, coraz więcej osób pyta, czy w ochronie przeciwwirusowej sprawdzą się profesjonalne maski antysmogowe. Odpowiedź brzmi tak. Jeśli wybierzemy produkt sprawdzonej firmy, posiadającej odpowiednie certyfikaty, możemy używać takiej maski również jako zabezpieczenie przed Koronawirusem.

Maska antysmogowa Respro 3

Dobrej jakości maski dzięki odpowiednim mechanizmom filtracji zmniejszają ryzyko zarażenia. Bardzo przydatny w takiej sytuacji będzie specjalistyczny płyn dezynfekujący, którym odkazimy nie tylko dłonie, ale także filtry zamieszczone w masce. Zwiększa to z pewnością działanie ochronne.

Maski antysmogowe Respro na rower

Maski antysmogowe dobrych firm powinny być certyfikowane na zgodność z normą EN-149, która określa zdolności filtracyjne dla cząsteczek o rozmiarach od 0,02 mikrometra do 2 mikrometrów z medianą 0,6 mikrometra. Koronawirus ma wielkość ok 0,1 mikrometra.  Zakłada się, że maski z odpowiednim filtrem ( np. maski Respro z filtrem z warstwą Hepa Type (CE HT 250) – sportowe bądź kombinacyjne, wyłapują wirusy i bakterie.

Klasy ochrony to odpowiednio:

  • – FFP1 – min. 80% ochrony,
  • – FFP2 – m.in. 94% ochrony,
  • – FFP3 – m.in. 99% ochrony.

Należy również pamiętać, że Koronawirus przenoszony jest drogą kropelkową. Oznacza to, że mimo swoich niewielkich rozmiarów, razem z nośnikiem – kroplą, pyłem, innym zanieczyszczeniem – przekracza on 0,2 mikrometra, czyli może być skutecznie filtrowany przez maskę.

Podsumowując – maski antysmogowe dobrych marek mogą być w powodzeniem używane nie tylko jako ochrona przed smogiem, spalinami czy alergenami, ale również wirusami i bakteriami. Taki wielofunkcyjny produkt na pewno jest bardziej opłacalnym i skutecznym zakupem, który przyda się w różnych okolicznościach.