Agencja celna w Gdyni

0
1049
transport morski Gdynia PEKO 3
container ship in import export and business logistic.By crane ,Trade Port , Shipping, cargo to harbor, Aerial view, Top view.

Agencja celna – czym się zajmuje?

Agencje celne pojawiają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z międzynarodowym transportem towarów. W Polsce z uwagi na korzystną lokalizację – blisko portów morskich, wiele firm spedycyjnych i agencji celnych znajduje się w Gdańsku i Gdyni.

transport drogowy Peko firma spedycyjna Gdynia 1

Agencja celna – co to jest?

Czym dokładnie jest agencja celna? Jest to instytucja handlowa, która współpracuje z Urzędem Celnym. W naszym kraju istnieje od 1991 roku – od nowelizacji Kodeksu Celnego i zajmuje się pośredniczeniem między podmiotami gospodarczymi w zakresie przywozu i wywozu towarów z Polski. Oprócz tego jest pośrednikiem w wielu działaniach związanych z administracją celną.

Agencja celna – obowiązki 

Agencje celne działają w ramach udzielonego przez przedsiębiorcę pełnomocnictwa. Zakres obowiązków agencji celnych jest bardzo szeroki. Oprócz pomagania przedsiębiorcom w kontaktach z Urzędem Celnym, przygotowują niezbędne formalności związane z odprawą celną, biorą odpowiedzialność za przeładunek, magazynowanie towaru oraz logistykę. 

Agencja celna trójmiasto Peko

Na stronach agencji celnych w Gdańsku i Gdyni, wśród szczegółowych zadań znajdujemy m.in.:

  • gromadzenie pełnej dokumentacji na temat spraw importowych i eksportowych,
  • pośredniczenie w handlu pomiędzy poszczególnymi krajami,
  • obsługa deklaracji związanych z akcyzą,
  • uzupełnianie deklaracji na temat ewidencji obrotów,
  • kontrolowanie druku znaków CE,
  • reprezentowanie importerów przed instytucjami państwowymi.

Agencja celna Gdynia – dlaczego warto skorzystać z jej usług?

Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto skorzystać z pomocy agencji celnej. Po pierwsze, pracownicy tej instytucji posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie, co pomoże nam w kontaktach z instytucjami celnymi. Po drugie, korzystają ze specjalistycznego oprogramowania, które znacznie ułatwia odprawę celną towarów.

transport morski Gdynia PEKO 3

Ponadto, korzystając z ich usług nie musimy sami zapoznawać się z mnóstwem przepisów. Pracownicy agencji zawsze posiadają bieżące informacje na temat obowiązujących procedur, regulacji, dzięki czemu szybko i sprawnie potrafią załatwić wszelkie formalności. 

Warto również wspomnieć o składkach celnych powiązanych z usługami agencji celnej. Ich rolą jest magazynowanie towarów zgodnie z ustalonymi warunkami określonymi w art. 98 ust. 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego. Dzięki nim istnieje możliwość niepłacenia należności celno – podatkowych poprzez składowanie towarów z zagranicy w specjalnie wyznaczonych lokalizacjach.

Agencja celna Gdynia Peko

Dane kontaktowe : 

Agencja Celna Peko
Spedycja morska Gdynia

Gdynia Oddział Drogowy

ul. Przemysłowa 7
81-029 Gdynia

Kierownik: Magdalena Wandtke
tel.: +48 58 664 08 02
kom.: +48 506 003 182
e-mail: m.wandtke@peko.pl

Gdynia Oddział Morski

ul. Kwiatkowskiego 60
81-156 Gdynia, bud. A3, pok. 213

Kierownik: Dariusz Chudyk
tel.: +48 58 627 48 85
kom.: +48 506 003 163
e-mail: d.chudyk@peko.pl