Święta, Sylwester i Nowy Rok to niełatwy czas dla naszej wątroby. Ciężkostrawne dania i alkohol z pewnością nie są jej sprzymierzeńcami. Dodatkowo jesień i zima to czas kiedy częściej chorujemy, a przyjmowane leki też nie ułatwiają wątrobie pracy.
Oczywiście warto dbać o dietę, ale okres Bożego Narodzenia i końcówka roku to czas kiedy odpuszczamy i przez kilka dni chcemy cieszyć się tym co dobre bez ograniczeń. Aby jednak nie narażać się na ból i dyskomfort, warto wspomóc swój organizm w trawieniu i oczyszczaniu z toksyn.
Jakie zioła usprawnią pracę przeciążonej wątrobie?
Ostropest plamisty – roślina wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni przed stłuszczeniem i marskością wątroby, zapobiega rozwojowi wirusów, bakterii, mikotoksyn i fitotoksyn w organizmie. Ponadto hamuje procesy starzenia i zmniejsza ryzyko powstania nowotworów.
Dzięki zawartości sylimaryny obniża poziom cholesterolu, wzmacnia układ immunologiczny, zapobiega cukrzycy i chroni trzustkę. Preparaty z ostropestem to najczęściej susz do naparów, tabletki lub oleje.
Mniszek lekarski – posiada właściwości żółciopędne, żółciotwórcze, detoksykujące, przeciwzapalne oraz rozkurczowe. Mniszek chroni wątrobę, zapobiega rozwojowi jej marskości oraz kamicy żółciowej.
Najczęściej stosowany jest w formie ciepłych naparów przygotowanych zgodnie z opisem producenta na opakowaniu. Dostępny jest także w formie tabletek czy syropów.
Kurkuma – ta popularna przyprawa, zawdzięcza swoje prozdrowotne właściwości kurkuminie. Wykazuje ona działanie żółciopędne i żółciotwórcze, a także przeciwzapalne i rozkurczowe. Preparaty z zawartością kurkumy chronią wątrobę, poprawiają pracę pęcherzyka żółciowego, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych oraz śliny.
Kurkumę można nabyć w formie proszku – przyprawy, a także surowego korzenia. Sklepy zielarskie oferują też kapsułki z kurkuminą oraz herbatki z jej zawartością.
Korzeń czarnej rzepy – działa odtruwająco, żółciotwórczo i żółciopędnie. Ponadto ma właściwości moczopędne i antyseptyczne w przewodzie pokarmowym. Korzeń czarnej rzepy można spożywać świeży jako dodatek do surówek i sałatek, jako sok lub nalewkę.
Karczoch zwyczajny – podobnie jak wyżej wymienione rośliny, ma on działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Chroni również wątrobę oraz regeneruje ją. Oprócz tego obniża poziom cholesterolu, reguluje poziom cukru we krwi, pobudza wydzielanie soków trawiennych, zwalcza zaparcia.
Najczęściej stosowany jest w formie naparów, ale można go nabyć także w postaci tabletek.
W diecie oczyszczającej i wspomagającej pracę wątroby nie powinno zabraknąć zielono liściastych warzyw, a także buraków, marchwi, pomidorów, papryki, brokułów ziemniaków. Korzystnie na pracę tego narządu wpływają również strączki – groszek, soja, soczewica oraz brązowy ryż, migdały, orzechy włoskie, słonecznik czy sezam. Z owoców nie wolno zapominać o bananach, papai czy awokado.
Jeśli spożywamy pieczywo – warto wybrać to ciemne i gruboziarniste. Komponując świąteczne menu, można postarać się uwzględnić jak najwięcej powyższych produktów.
Należy pamiętać, że przy zdiagnozowanych chorobach wątroby nie wolno spożywać alkoholu. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki na receptę, stosowanie naturalnych preparatów powinien zawsze konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Niekiedy zdarza się, że zioła zaburzają pracę medykamentów lub wzmacniają ich działanie, co niekoniecznie jest wskazane. Dla swojego bezpieczeństwa zawsze trzeba skonsultować suplementację ze specjalistą. Można również zapytać o zdanie pracownika sklepu zielarskiego.
Polecamy:
Zdrowe ziele – porady informacje