Portowa i Chrzanowskiego na starych zdjęciach

gdynia portal historia gdyni stare zdjecia gdyni 53
Dzięki uprzejmości Pana Stefana Sandacha, publikuję dwie rzadkie fotki starej Gdyni z jego archiwum. Pierwsza z nich do ulica Portowa z charakterystycznym przedwojennym gdyńskim dębem. To zdjęcie jest jakoś tak magiczne, że kilka razu upewniałem się, czy to na pewno Gdynia, a nie tylko miasto podobne do Gdyni. Ale oczywiście nie ulega wątpliwości, że to jednak nasze miasto. W tle zdjęcia widać nawet krzyż na Kamiennej Górze (przed wojną też tam był) oraz sylwetki kilku willi na północno-wschodnim jej zboczu.
Ulica Portowa w latach 30., widok w kierunku Placu Kaszubskiego. [źródło: Stefan Sandach]
Druga fotka to dzisiejsza ulica Chrzanowskiego widziana z wieży Urzędu Morskiego w kierunku ulicy portowej. Trzy budynki w górnym prawym rogu tej fotki znajdują się także na pierwszej fotce (na pierwszym planie).
Ulica Chrzanowskiego w latach 30., widok w kierunku Placu Kaszubskiego. [źródło: Stefan Sandach]