Najstarsza mapa Gdyni

0
1648
gdynia portal historia gdyni stare zdjecia gdyni 78
gdynia portal historia gdyni stare zdjecia gdyni 78
Właściwie to trudno nazwać ten rysunek mapą we współczesnym rozumieniu, ale może stanowić ona pewien pogląd na temat wielkości ówczesnej wsi. Została ona sporządzona w 1731 roku przez klasztor kartuzów, który był w tamtym czasie właścicielem wsi. Na mapie można dopatrzeć się głównej osi wsi, którą stanowiła droga pokrywająca się z dzisiejszą ulicą starowiejską. Droga ta, w pobliżu centrum ówczesnej wsi (zlokalizowanego w okolicach dzisiejszego Placu Kaszubskiego), spotykała się z drogą prowadzącą z osady Świętego Jana (dzisiaj okolice Węzła Franciszki Cegielskiej) do Oksywia. Obie te drogi są zaznaczone na mapie linią przerywaną.
Najstarsza mapka wsi Gdynia z 1731 roku sporządzona przez przeora klasztoru kartuzów. (źródło: Karthaus und sein Kloster 'Marienparadies’)
Wyraźna linia na północ od wsi to granica pomiędzy Gdynią a Oksywiem. Była to zarazem granica obszarów znajdujących się w posiadaniu dwóch różnych zakonów – kartuzów i norbertanek z Żukowa. Do tych drugich należało wtedy Oksywie.