Gdyńskie ulice – Wiejska – Mariusz Zaborowski

Gdyńskie ulice Wiejska gdynia portal o gdyni news informacje
Ulica Wiejska to jedna z kilku najstarszych dróg chylońskich. Znana jest głównie z nadleśnictwa, które tam miało swoją siedzibę jeszcze pod zaborami. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę pierwszym polskim nadleśniczym w Chyloni został Mieczysław Plocer. Jego krewniak, Stanisław Ludwig, zawarł bardzo ciekawy opis nadleśnictwa z tamtych czasów, a właściwie będącego tam ogrodu: “Wtenczas wartki strumień Chylonki, czystej pełnej ryb (w tym pstrągów), był na terenie ogrodu. Na prawym brzegu rosły krzewy malin i porzeczek, po drugiej stronie sporo drzew owocowych. W stronę lasu ogród ciągnął się daleko i obejmował spory (…) staw, a dalej ciągnął się warzywnik. Za ogrodem zaczynał się las, oddzielony łąką”.
Pozostałością po dawnym nadleśnictwie jest budynek leśniczówki stojący za obecnym. Nie ma już również stawu, a mamy Park Kiloński. W okresie międzywojennym i pierwszych latach powojennych przy ulicy Wiejskiej stało ledwie kilka chat chłopskich otoczonych polami. Był również sklep z artykułami kolonialnymi należący do rodziny Glosa.
Przy bliższym przyjrzeniu się planom Gdyni i Chyloni z przeszłości, trudno nie zauważyć, że kiedyś bieg ulicy znacznie różnił się od współczesnego. Dzisiejsza ulica Wiejska to połączenie dawnej ulicy o tej nazwie z nieistniejącą już ulicą Chojnicką. Jeszcze na planie Gdyni z połowy lat 50-tych mamy ulicę Chojnicką łączącą pod kątem prostym ulice Chylońską i Czerwonych Kosynierów. Wiejska biegła wówczas od Chylońskiej do połowy Chojnickiej. W latach 70-tych, w trakcie rozbudowy Chyloni i powstawania tu bloków, zniknęła ulica Chojnicka (a także jedna z równoległych do niej Grudziądzka, leżąca między Starogardzką i Brodnicką), a ta jej część między Wiejską i Czerwonych Kosynierów została dołączona do ulicy Wiejskiej.
Kolejna ciekawostka związana z ulicą Wiejską dotyczy czasów II wojny światowej. Otóż na spisie ulic niemieckich i polskich odpowiedników z tego czasu ulica Wiejska w ogóle nie figuruje. Jest za to ulica Chojnicka i jej niemiecki odpowiednik Konitzer Weg.
Obecnie ulica Wiejska ma 808 mieszkańców, w tym kobiet 427 i mężczyzn 381. Stanowi to 2,8 % wszystkich mieszkańców Chyloni.
Artykuł opublikowany pierwotnie w gazecie dzielnicowej „Przegląd Chyloński”. Uprzejmie dziękuję autorowi za wyrażenie zgody na jego publikację na niniejszej stronie.