“Saga rodów gdyńskich” – Edward Obertyński

0
951
gdynia portal historia gdyni stare zdjecia gdyni 1
gdynia portal historia gdyni stare zdjecia gdyni 1
Wydana w 2004 roku książka przedstawia dzieje znanych i zasłużonych dla Gdyni rodów, m.in.: Skwierczów, Skelników, Kurowskich, Grubbów, Plichtów, Tutkowskich. Została oparta o relacje żyjących przedstawicieli oraz dokumenty urzędowe, dzięki którym udało się odtworzyć drzewa genealogiczne rodzin nawet do pięciu pokoleń przed budową miasta.

Zawiera rzadko prezentowane w innych źródłach zdjęcia rodzinne oraz spis ludności wsi sporządzony w 1921 roku. Jednak w książkę wkradło się nieco błędów, które przypuszczalnie wynikają z zawodności pamięci ludzi, którzy próbowali odtworzyć dzieje swoich rodzin.
Na uwagę zasługuje także postać samego autora. Od 1935 roku bezpośrednio związany z Gdynią, uczestnik walk w 1939 roku (walczył do samego końca w rejonie Babich Dołów), po wojnie marynarz floty handlowej. Na emeryturze – prezes Koła Starych Gdynian, inicjator powstania wielu pomników, działacz społeczny. Edward Obertyński ma na swoim koncie ponad 20 książek związanych z morzem, Pomorzem i samą Gdynią.
Autor: Paweł Różyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here