„Dzieje osadnictwa na terenie współczesnych gmin Gdynia i Kosakowo od XIII do XV wieku” – Tomasz Rembalski

gdynia portal historia gdyni stare zdjecia gdyni 71
„Dzieje osadnictwa na terenie współczesnych gmin Gdynia i Kosakowo od XIII do XV wieku” to publikacja wydana nakładem Muzeum Miasta Gdyni w 2006 roku. Tytuł właściwie mówi sam za siebie, jednak na uwagę zasługuje fakt dość częstej polemiki z innymi badaczami tych terenów.
Dla mnie to przede wszystkim ciekawy przykład, jak w praktyce funkcjonowało osadnictwo na prawie niemieckim w skali mikro. Ponadto duża ilość danych statystycznych, szczególnie tych pochodzących w dokumentów lokacyjnych, pozwala wyrobić sobie pogląd na skalę tutejszego osadnictwa.
Przed tą lekturą nie zdawałem sobie sprawy, że po tylu wioskach, które kiedyś wchodziły w skład parafii na Oksywiu, ślad kompletnie zaginął.